Zadbaj o zdrowe plecy – wskazówki na temat urządzenia miejsca pracy

Siedzący tryb pracy, bardzo niekorzystnie wpływa na nasz kręgosłup. Lekarze alarmują, że siedzenie w jednej pozycji przez cztery godziny w ciągu dnia, może prowadzić do wielu schorzeń, a niestety, większość z nas pracuje na siedząco i to znacznie dłużej niż 4 godziny… Można jednak starać się zapobiegać dokuczliwym dolegliwościom na wiele sposobów.


Na pierwszym miejscu zawsze jest ruch. Jeśli tylko możesz, rób sobie przerwy w pracy, rozluźnij kark, pospaceruj. Jednak, niemniej ważna jest organizacja miejsca. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na biurko – powinno mieć ono odpowiednio wyprofilowaną krawędź, która pozwoli na maksymalne wsunięcie się pod blat. To działanie umożliwi oparcie nadgarstków i najwygodniejszą pozycję do pracy. Biurko powinno mieć także regulowaną wysokość nóg, dzięki czemu optymalnie je dopasujesz. Niezwykle istotna jest także odległość monitora od naszych oczu, która powinna wynosić od 40 do 75 cm. Nie można zapomnieć także o wygodnym fotelu, który przede wszystkim powinien charakteryzować się miękkim oparciem oraz regulacją wysokości oraz nachylenia. Warto zwrócić uwagę także na jego siedzenie, powinno być komfortowe oraz na podłokietniki – wyściełane z regulowanym położeniem, aby nie przeszkadzały i utrudniały przysunięcia do blatu biura. Ważne jest także, by fotel był obrotowy, co zapewni dodatkowy komfort pracy.

Ustawienie krzesła i monitora przy biurku
rys. Agnieszka i Marek Sterniccy

Przestrzeganie tych wskazówek nie uleczy chorego już kręgosłupa, jednak z pewnością zapobiegnie powstawaniu nowych urazów czy zwyrodnień.

Opublikowane przez Foteleo.pl

Ten wpis posiada 10 komentarzy

  1. Wśród pokolenia, osób pracujących przy komputerze, a które mają teraz 40-60 lat wyraźnie widać, że bardzo często mają oni problemy z kręgosłupem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *